Trening szybkiego czytania

Europejczycy nauczeni są czytania od lewej do prawej strony i obejmują wzrokiem zaledwie od jednego do kilku słów w pojedynczej linijce tekstu. Podczas kursu szybkiego czytania dowiemy się jednak, że istnieje wiele innych, bardziej skutecznych technik wykorzystywanych w czasie tej czynności. Najlepiej jest przećwiczyć każdą z nich, a potem wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Systematyczne ćwiczenia rozszerzania naszego pola widzenia pozwolą nam opanować wszystkie techniki szybkiego czytania.

Podczas kursu szybkiego czytania zetkniemy się ze sporą ilością metod i technik wykorzystywanych w czasie tego rodzaju nauki. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:

  1. Przebieg co drugą linię – zamiast jednej linijki, jak w przypadku tradycyjnego czytania, obejmuje się wzrokiem aż dwie linijki tekstu. Wskaźnik prowadzimy ruchem jednostajnym pod wybranymi dwiema liniami tekstu.
  2. Przebieg zmienny – naraz obejmujemy 3-4 linijki tekstu czy nawet w miarę możliwości – cały akapit.
  3. Przebieg odwrócony – wskaźnik trzymamy i prowadzimy od prawej do lewej strony. Podczas powrotu wskaźnika omiatamy wzrokiem cały tekst.
  4. Przebieg „S” – poruszamy wskaźnikiem na kształt litery S, obejmując przy tym kilka linii tekstu naraz. Czytamy naprzemiennie od prawej do lewej oraz od lewej do prawej.
  5. Małe pętle – podczas tej techniki wykorzystuje się ruch do przodu naprzemiennie z odwróconym oraz widzenie peryferyjne. Dzięki ruchowi po skosie skracamy długość przebiegu, zwiększając jednocześnie szybkość czytania.
  6. Duże pętle – technika podobna do tej powyższej, różniąca się tylko wielkością pętli.
  7. Przebieg falą pionową – jest to połączenie czytania do przodu z czytaniem odwróconym. Maksymalizuje widzenie peryferyjne, ograniczając ruch wskaźnika.
  8. Przebieg pionowy – zaawansowana technika szybkiego czytania, która wykorzystuje dwa wskaźniki bądź wskaźnik i palec. Stosuje się tu tzw. oko cyklopa – przejeżdża się wskaźnikami całą stronę od góry do dołu, gdzie oko odbiera obraz, a mózg następnie wykonuje całą pracę.
  9. Leniwe „S” – technika podobna do małych „S”, lecz tu obejmujemy wzrokiem całe akapity tekstu.

Techniki szybkiego czytania polegają na maksymalnym wyćwiczeniu spostrzegawczości, uwagi, koncentracji, pamięci oraz na systematycznym poszerzaniu pola widzenia. Najskuteczniejszymi i najpopularniejszymi technikami szybkiego czytania są: przebieg falą pionową i przebieg „S”.

Ponadto można także wykonywać ćwiczenia pomagające w synchronizacji półkul mózgowych (np. rysowanie oburęczne), prawidłowych ruchach gałek ocznych (np. wykonywanie oczami ósemek), poszerzaniu pola widzenia (np. czytanie tekstu w szpaltach).

Szybkie czytanie wymaga wielu ćwiczeń i samozaparcia. Początkowo możemy nie rozumieć czytanego tekstu. Musimy się skupić na wybranej technice, prowadzeniu wskaźnika oraz na utrzymaniu odpowiednio szybkiego tempa czytania (pomocny w tym nam będzie metronom).