Mnemotechniki
Codziennie jesteśmy zmuszani do przyswajania szeregu nowych informacji. Jedni muszą zapamiętać słówka z języka angielskiego, inni ważne daty, kody, hasła czy listę zakupów. Każdy z nas chciałby przyswajać te wszystkie nowinki łatwo, szybko i przyjemnie. Na szczęście istnieją pewne techniki zapamiętywania, które z pewnością ułatwią nam to zadanie.
Mnemotechnika (gr. „mneme”- pamięć) stanowi ogół sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przypominanie sobie i przechowywanie informacji. Jej rodowód wywodzi się ze starożytnej Grecji, kiedy to mówcy i sławni poeci, stosując niezwykłe techniki pamięciowe, byli w stanie recytować z pamięci wielotomowe poematy czy też wymienić każdego mieszkańca swojego państwa. To właśnie wtedy zauważono, iż o wiele łatwiej niż suche fakty zapamiętuje się takie informacje, które wywołują u nas skojarzenia bądź emocjonalne reakcje. Za twórcę mnemotechniki uważa się Simonidesa z wyspy Keos.
Mnemotechniki są metodami ułatwiającymi nie tylko kodowanie, ale także odtwarzanie nowych informacji. Dzięki nim trwale przyswoimy wiedzę oraz będziemy mogli sprawnie się nią posługiwać. Poprawimy również funkcjonowanie naszej pamięci naturalnej i podwyższymy umiejętności potrzebne w zapamiętywaniu (wizualizację, wyobraźnię, koncentrację uwagi, umiejętność kojarzenia).
Najistotniejszym elementem szybkiego uczenia się nowych danych jest tworzenie obrazów w naszej wyobraźni oraz kojarzenie ich z tym, co już wiemy. Najlepiej jest wizualizować sobie same pozytywne, żywe, kolorowe, zmysłowe, przesadzone obrazy lub zakorzenione głęboko w naszej podświadomości symbole (nawet te nawiązujące do seksu).
Wśród mnemotechnik wyróżniamy:
- Łańcuchowa Metodę Zapamiętywania (ŁMS),
- Metodę Alfabetyczną,
- Rzymski Pokój,
- Zamienniki Słowne,
- Zamienniki Cyfr,
- Mapy Myśli,
- Główny System Pamięciowy.
Bazują one na układach skojarzeniowych, grupowaniu i podporządkowywaniu, skrótach językowych (akronimach), grze słów, wierszykach, zastępowaniu cyfr słowami z odpowiednią liczbą liter i technice lokacji. Wszystkie rodzaje technik pamięciowych wykorzystują: kontekst, skojarzenia i wyobraźnię.
Techniki pamięciowe pozwalają szybko i niezwykle łatwo zwiększyć zakres oraz trwałość naszej pamięci. Można je wykorzystywać do zapamiętywania dat, imion, haseł, list, zagadnień z nauk biologicznych, ortografii, słówek z języka obcego. Mnemotechniki pomagają sprostać nowym wyzwaniom (w pracy, domu, szkole) z ogromną skutecznością.