Drzewo wiedzy

Drzewo wiedzy to jedna z odmian mnemotechniki opracowana przez Paula Mckenna. Stosuje się je do robienia takich notatek, z których potem bez najmniejszego problemu można zapamiętać wybrane dane. Dzięki niemu istnieje możliwość tworzenia dowolnych kategorii oraz podkategorii wprowadzanych informacji.

Tworzenie takich drzew wiadomości nie jest trudne. Wystarczy, że czytając książkę bądź artykuł, co jakiś czas zrobimy streszczenie przeczytanego fragmentu tekstu. Istotne jest, aby to streszczenie miało postać podpunktów. W następnej kolejności należy stworzyć kartkę zbiorczą, na której umieszcza się słowa-klucze. Każdy punkt znajdujący się na tej kartce powinien odpowiadać jednemu z wcześniejszych streszczeń fragmentu książki lub artykułu. Tym samym przypominamy sobie całość tekstu (powtórki poprzez streszczanie). Ponadto hasła z kartki zbiorczej służą nam do łatwiejszego odnajdywania konkretnych danych w tekście.

Sporządzanie drzew wiedzy jest idealnym rozwiązaniem, gdy musimy podjąć szybką naukę. Są one wykorzystywane zarówno przez uczniów czy studentów, jak i przez biznesmenów. Dzięki nim można łatwo zapamiętać dowolne materiały naukowe i w ekspresowym tempie przyswoić sobie nową wiedzę.

Pamiętajmy, że podstawę efektywnej i szybkiej nauki stanowi planowanie. Natomiast już podczas samego utrwalania wybranego materiału ważne jest jego powtarzanie. Dzięki powtórkom możemy odświeżyć swoją pamięć, a także utrwalić to co już umiemy, aby następnie w stresującym nas momencie nie zapomnieć o istotnych szczegółach. Dlatego też ta mnemotechnika jest tak wartościowa.